Co zrobić ze starą pralką?

Co zrobić ze starą pralką?

Co zrobić ze starą pralką?

Co zrobić ze starą pralką?

Stara pralka i zmywarka zalegające w piwnicy, zepsuty telewizor na strychu, lodówka wywieziona na działkę. A można łatwiej – po prostu wyrzucić. Jak się pozbyć zużytego sprzętu elektronicznego tak, aby nasze działanie było w pełni legalne? Pierwszym krokiem do pozbycia się niepotrzebnego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz innych wielkogabarytowych śmieci jest zlokalizowanie miejsca zbiórki tego typu przedmiotów. Należy pamiętać, że starej lodówki, pralki, czy komputera nie możemy wyrzucić do zwykłych koszy, wywieźć na śmietnisko, czy złomowisko. Niestety, tego typu miejsca te nie są przystosowane do fachowej utylizacji niebezpiecznych odpadów.

Jeśli mamy wątpliwości, czy dany sprzęt może wylądować w koszu informacji powinniśmy szukać na opakowaniu, lub instrukcji obsługi dołączonej do produktu. – Producent powinien informować, na temat szkodliwości substancji wykorzystanych w budowie urządzenia i jego wpływu na środowisko naturalne, natomiast sprzedawca powinien posiadać wiedzę na temat specjalnych miejsc gromadzenia starych sprzętów. „Niebezpieczny” produkt powinien być oznaczony znakiem przekreślonego kosza. Co ważne, za pozostawienie urządzeń elektrycznych w śmietniku, w miejscu publicznym (na ulicy), czy też wywiezienie do lasu grozi wysokim mandatem – nawet do 5 tysięcy złotych.

Co zrobić ze starym sprzętem?

Poszukiwanie informacji na temat miejsc gromadzenia elektrośmieci rozpocząć należy na stronach gmin, które mają w prawnym obowiązku informować na temat lokalizacji punktów zbiórki tego typu odpadów ale również w sklepach specjalizujących się w sprzedaży RTV/AGD i elektroniki użytkowej. Na terenie każdej gminy taki punkt zawsze powinien się znajdować. Zdarza się również, że urzędy same organizują tego typu zbiórki i informują o tym mieszkańców danego regionu. Należy pamiętać o tym, że samo oddanie sprzęty to punktu zbiórki jest bezpłatne, jednak to konsument ponosi całkowity koszt dostarczenia wyrobów na miejsce gromadzenia odpadów.

 Kupisz nowy, zabiorą stary.

Sytuacja wygląda dużo prościej, kiedy nabywając nową rzecz, zgłaszamy sprzedawcy, chęć pozbycia się starej. – Detaliczny i hurtowy sprzedawca ustawowo jest zobligowany do przyjęcia od nas starego urządzania, w momencie gdy kupimy nowe. Działa tu zasada pralka za pralkę, lodówka za lodówkę, czy telewizor za telewizor. Do sklepu sprzęt trzeba jednak dostarczyć osobiście. Problem pojawia się, w momencie kiedy nie dysponujemy odpowiednim środkiem transportu przystosowanym do przewozu wielkogabarytowych przedmiotów, a najbliższa data zbiórki elektorśmieci zaplanowana w okolicy wybiega daleko w przyszłość. – W takiej sytuacji sprzedawca zarówno internetowy, jak i tradycyjny, zabierze od konsumenta, to co nie jest mu już potrzebne. O takiej potrzebnie należy jednak poinformować wcześniej. Sprzedawca musi być gotowy na transport przykładowo wielkogabarytowego sprzętu. Zużytego sprzętu można również pozbyć się również za pośrednictwem firm, które świadczą tego typu usługi i zajmują się na co dzień odbiorem i wywozem niepotrzebnych przedmiotów – w wielu wypadkach całkowicie bezpłatnie. W przypadku ostatniej opcji, z firmą należy skontaktować się bezpośrednio – wykonać telefon lub napisać maila, a następnie umówić się na wykonanie tego typu usługi.

Nowy dom dla starego sprzętu.

Na rynku co rusz pojawiają się nowe modele lodówek z zaawansowanymi funkcjonalnościami czy ciekawym designem. Dlatego, coraz częściej wymiana lodówki na nową nie jest spowodowana awarią starego sprzętu, a chęcią posiadania jego poprawionej, modniejszej wersji. Nie oznacza to jednak, że sprzęt, który nam się już znudził, nie może służyć dalej komuś innemu. – Osoby wyrzucające używany sprzęt AGD nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób wyrzucają „żywą gotówkę”. Jeśli taka kilkuletnia lodówka jest sprawna, w dobrym stanie i przede wszystkim korzystnej cenie, to z pewnością znajdzie nowego właściciela. Taki używany sprzęt znajduje nabywców głównie wśród mniej majętnych osób lub takich, które wynajmują mieszkanie i przy wyposażaniu go w podstawowe sprzęty, nie chcą poczynić dużych inwestycji. Wiele osób ceni też sobie jakość, dlatego zamiast plastikowej nówki z marketu, woli podobne fundusze przeznaczyć na solidnie wykonaną, ale używaną lodówkę. Przeglądając ogłoszenia w serwisie Tablica.pl można znaleźć bardziej wysłużone lodówki w cenie 80-90 zł, ale już na kilkuletnim sprzęcie znanej marki można zarobić od 400 do 800 zł.

Tagi: Pralka, elektrośmieci 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udowodnij, że jesteś człowiekiem - przepisz tekst z obrazka

Przepisz tekst z obrazka